За последните шест седмици, най-голямата драма от Силиконовата долина е битка на Apple с ФБР над федерална заповед за отключване на iPhone на масовия стрелец. Отказ на компанията разгорещи дебат за неприкосновеността на личния живот и сигурността в дигиталната епоха. Но преди няколко дни, в малък офис в Маунтин Вю, Калифорния, три момчета, направиха така, че този огромен дебат да изглежда доста малък.
Маунтин Вю е дом на WhatsApp (услуга за онлайн съобщения сега собственост на тек гиганта Facebook) превърнало се в едино от най-важните приложения в света. Повече от един милиард души обменят съобщения, провеждат телефонни разговори, изпращат снимки и клипове. Това само по себе си означава, че Facebook е най-голямата автономна съобщителна мрежа в света. И днес, загадъчните основателите на WhatsApp, Брайан Актън и Ян Кум, заедно с възвишен програмист и криптограф, който е известен с псевдонима Мокси Марлинспайк, разкриват, че компанията е добавила криптиране от край до край на всяка форма на комуникация в услугите си.
Това означава, че ако има група от хора, използваща най-новата версия на WhatsApp – независимо дали тази група е от двама души или десет – услугата ще криптира всички съобщения, телефонни обаждания, снимки и видео клипове, които се обменят между тях. И това е така за всеки телефон, който работи приложението, от Iphone, през телефони с Android, Windows телефони до стари Nokia телефони. С това криптиране , дори служителите на WhatsApp не могат да прочетат данните, които се изпращат през мрежата им. С други думи, няма начин WhatsApp да спази съдебно разпореждане за достъп до съдържанието на всяко съобщение, телефонно обаждане, снимка или видео което е ипратено чрез тяхната услуга. Подобно на Apple, WhatsApp на практика блокира федералното правителство, но го прави на един много по-голям фронт, който обхваща около един милиард устройства.