22 филма, които всеки дизайнер трябва да гледа.

Доста често търсим нещо прилично за гледане и стигаме до извода, че „няма нищо“. Това не е напълно вярно. За дизайнери търсещи вдъхновение, интернет все още е пълен със страхотни игрални и документални филми.

Ето 22 филма с които да започнете.

1-2. OBJECTIFIED/URBANIZED

Това са две трети от трилогията за дизайн на режисьорът Гари Хъстуит. „Objectified“ издига в култ влечението към индустриален дизайн. „Urbanized“ ни разхожда из света на градоустройството. Хъстуит има особен талант да се зарови в основите и най-сериозните проблеми на модерния дизайн без да го принизява.

3. DESIGN IS ONE: LELLA & MASSIMO VIGNELLI

Vignelli Associates се смята за една от най-интердисциплинарните дизайнерски фирми в историята.Съпрузите Лела и Масимо Винели стоят зад изработката на известната карта на Нюйоркското метро (Vignelli NYC Subway Map). „Design Is One“ прави профил на тяхната креативна връзка, която продължава десетилетия до смърта на Масимо Винели през 2014.

4. GUCCI: THE DIRECTOR

Всички знаем GUCCI, но този филм ще ни отведе в душата на италианската модна икона, проследявайки за 18 месеца бившият творчески директор Фрида Джани. Филмът излезе през Февруари ази година, макар че Джани вече не беше част от GUCCI.

5. ONCE UPON A TIME IN THE WEST

Тук няма кой знае какво за казване. Само едно, Тонино Дели Коли. Не съществува по-голям майстор на уестърни.

6. LEVIATHAN

Някои документални филмиса пълни с хора, седнали на стол и разказващи истории. Други с страхотни картини и разказвачи с хопнотизираш глас. „LEVIATHAN“ няма нужда от всички тези неща. Той ви поставя в ядрото на рибарски кораб, дави камерата в драматична бездна където „Moby Dick“ среща „Fight Club“ изпълнен с кръв, вериги и ужасяващи бури. Решението да се използват портативни камери прикрепен към хора, животни и различни обекти показва перспектива, която само няколко други документални филми са покавали досега.

7. INDIE GAME: THE MOVIE

Какво ли е да направиш хитова игра с екип от един или двама човека, да присъстваш на срещи с дирктори от Microsoft точно преди да се върнеш към 12 часово рисуване на пиксели? Този приятен за гледане документален филм проследява дизайнерски екип докато разработват „Super Meat Boy“ и „Fez“. Два тотални хита и проблемите със „свързването на двата края“ и крайните срокове.

8. BILL CUNNINGHAM NEW YORK

„It’s one snap, two snaps, or he ignores you, which is death.“ Това е редакторът на Vogue Ана Уинтор, описващамодния фотограф Бил Кънингам, който е отговорен за успеха на секцията STYLE в New York Times в проължение на десетилетия. Този филм проследява неговата работа, неговия живот с някои неустоими разказа от знаменитостите заставали пред неговия обектив.

9. CUTIE AND THE BOXER

Ушио Шинохара е артист който рисува като удря багрите. Норико е съпругата му. Този филм, който спечели на Закари Хейнзерлинг награда за режисьор през 2013 на „Sundance Film Festival“, изследва странностите и жертвите на техния 40 годишен брак.

10. DETROPIA

Не е един от лесните филми за гледане. „Detropia“ е портрет на Детройтско десетилетие, погледнато през очите на трима от жителите му.

11. AI WEIWEI: NEVER SORRY

Ай Уейуей е един от изтъкнатите артисти-активисти в Китай, познат с предизвикването на правителството(за което е бил в затвора). Този филм ви разхожда из неговото студио, работа и фолософия.

12. THE GRANDMASTER

Kung Fu е най-красивото от бойните изкуства и „The Grandmaster“, от акламираният автор от Хонг Конг Уонг Кар-уей, запечатва това с поетична тъмна бруталност.

13. EXIT THROUGH THE GIFT SHOP

Ако не сте чували за документалният филм за графити артиста Bansky, предпочитаме да не разкаваме повече.
Елате за уличното изкуство. Останете( или си заминете) заради теориите за конспирация.

14. THE WAITING ROOM

В здравеопазването е голяма каша, особено за неусигурените. „The Waiting Room“ ви вкарва зад вратите на спешно отделение в Оукланд, Калифорния, показвайки опитите за баланс на доктори и пациенти.

15. METROPOLIS

Да, заснет е през 1927. Да, това значи, че е ням. Но „Metropolis“ все още е уникална научно-фантастична творба. Трудно е да се повчрва, че този филм е направен преди да бъде измислен компютарно-генерирания образ. Режисьорът Фриц Ланг разчита на трикове като огледала и миниатюри за да изкара тези ефекти.

16. JIRO DREAMS OF SUSHI

Вариантите са, или сте гледали този филм, или всички които познавате ви карат да го гледате. Той е портрет не само на един от наи-великите майстори на суши живяли някога, но и на цялата идея на това изкуство.

17. THE CITY DARK

Има ли убранизирането странични ефекти, освен престъпноста и лошия въздух? А ако ви кажем, че светлините на градовете ни, така нареченото „светлинно замърсяване“ са и истинска заплаха?! Този филм дава отговори на въпроси, които не сте си и помисляли, че може да съществуват.

18. MELANCHOLIA

Как изглежда психозата? Датския режисьор Ларс фон Триер, изследва вътрешното състояние на млада булка във филма „Melancholia“. Краят на света никога не е бил толкова драматичен.

19. PINA

Танци, хореография, представления. Филм за хореографката Пиня Бауш. Заснет малко преди нейната смърт.

20. DREW: THE MAN BEHIND THE POSTER

Indiana Jones. Back to the Future. Star Wars. Това са страхотни филми с може би още по-страхотни плакати.
Дрю Струзан е артистът стоящ зад това. Приятели като Харисън Форд и Джордж Лукас говорят за Струзан в този филм за изгубеното изкуство на ръчно рисуваните плакати.

21. LIFE IN A DAY

Ден от живота е нищо в сравнение с човешкото съществуване. Създателите на „Life In A Day“ поканиха хора от целия свят да се заснемат на 24 Юли 2010, след което събраха над 80 000 материала. След обработката им се получи 94 минутно видео с човечеството по света.

22. SNOWPIERCER

Човечеството е замразило Земята. Всички оцелели са на един влак, който не спира да се джижи за да не замръзне. Въпросът е „Защо дизайнер би гледал този филм?“. Той е шедьовър когато става дума за декор.